Seter irlandzki czarny to tylko nieosiągalne marzenie?

Hasło “seter irlandzki czarny” jest coraz częściej wyszukiwane przez psiarzy. Czy Ty również interesujesz się tą konkretną odmianą setera irlandzkiego? W takim razie dobrze trafiłeś! Ten artykuł odpowiada na wszystkie pytania o czarne setery irlandzkie.
seter irlandzki czarny

Seter irlandzki czarny – jak go zdobyć?

Trzeba by najpierw cofnąć się w czasie o co najmniej dwa wieki. Nie, to nie żart!

Proces powstawania rasy seter irlandzki trwał długo. Setery irlandzkie (jak łatwo się domyśleć) zostały wyhodowane w Irlandii z osobników następujących ras:

  • irlandzki spaniel wodny,
  • seter angielski,
  • springer spaniel,
  • pointer.

Krzyżując osobniki wymienionych ras od średniowiecza, w XVII wieku irlandzcy hodowcy stworzyli w końcu populację psów o spójnych cechach, wyodrębniających je od pozostałych przedstawicieli gatunku. Od tego momentu możemy mówić o powstaniu rasy seter irlandzki.

Pierwotnie cechami, wyodrębniającymi setery irlandzkie od innych ras, były ich walory użytkowe, budowa ciała, pokrój i rozmiar. Kolor umaszczenia nie odgrywał natomiast żadnej roli, dlatego też żaden nie był preferowany przez hodowców. W związku z tym od XVII do XIX wieku setery irlandzkie miały umaszczenie we wszystkich możliwych kolorach i wzorach – w tym również jednolicie czarnym.

Sytuacja ta zmieniła się po 1850 r., kiedy to zaczęto prowadzić umyślną hodowlę selektywną w celu uzyskania zwierząt o futrze w kolorze uznanym za pożądane.

Setery irlandzkie – jakie umaszczenie?

W efekcie rasa podzieliła się na dwie odmiany barwne:

  • seter irlandzki mahoniowy – jednolite, soczystokasztanowe. Nie może zawierać domieszek czerni, ale dopuszczalne są małe, białe oznaczenia na czole, gardle, piersi i palcach.
  • seter irlandzki czerwono-biały – podstawę umaszczenia stanowi biel oraz wyraźne, czerwone łaty o jednolitym kolorze. Dopuszczalne są mniejsze, czerwone cętki, ale tylko na pysku i dolnych częściach łap.

Wszystkie pozostałe warianty umaszczenia (w tym również futro jednolicie czarne) zostały natomiast wyparte z populacji. W efekcie obecnie nie istnieje seter irlandzki czarny, podobnie jak seter irlandzki krótkowłosy (elementem wzorca rasy jest długa, puszysta sierść; jeśli chcesz dowiedzieć się o tym, jak ją pielęgnować – a zwłaszcza czy setery irlandzkie trzeba strzyc – przejrzyj poświęcone tym zagadnieniom artykuły na naszym blogu).

Zobacz też:  Seter irlandzki szczeniaki - adopcja, ile kosztują?

Ale przed chwilą widziałem zdjęcia irlandzkich seterów czarnych w Internecie!

Materiały, prezentujące “czarne setery irlandzkie” w rzeczywistości przedstawiają:

  1. Psy nie będące czystej krwi seterami irlandzkimi, lecz mieszańcami setera irlandzkiego z inną rasą.
  2. Setery szkockie gordon – jest to rasa bardzo podobna do setera irlandzkiego, ale różniąca się od niego wzorem umaszczenia. Jednym z podstawowych wariantów barwnych u seterów szkockich gordon jest bowiem kruczoczarne futro.

Ludzie, opisujący dwie wskazane wyżej rasy psów jako “rasowe setery irlandzkie czarne” wykazują się niedostateczną wiedzą kynologiczną lub świadomie wprowadzają odbiorców w błąd.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też