Seter irlandzki szczeniaki – adopcja, ile kosztują?

Szukasz psa pełnego gracji, rodzinnego ale i pełnego energii? Chcesz aby wasza wspólna przygoda zaczęła się już od jego najmłodszych lat? Dzisiaj opowiemy o tym jak adoptować psa z głową i jak go dobrze wychować – czyli czego spodziewać się przy adopcji małego setera irlandzkiego.
seter irlandzki szczeniaki

Zanim zdecydujesz się na adopcję setera irlandzkiego – przygotuj się. Pamiętaj, że choć są to psy o niezwykłym charakterze i wyglądzie, to również mają swoje wymagania. Przede wszystkim wymagają zapewnienia im dużej dawki energii (w końcu to psy myśliwskie) a ich sierść i uszy regularnej pielęgnacji. Rasa ta nie jest polecana dla początkujących psiarzy. I tak jak ważne jest, by kupić psa z odpowiedniej hodowli, tak ważne jest również by później dać małemu szczeniaczkowi tyle uwagi, miłości i troski, ile potrzebuje. Zacznijmy jednak od początku.

Adopcja

Setery irlandzkie kupimy w cenie ok. 3500-4500 zł w hodowlach zarejestrowanych i spełniającej wymogi FCI.

Pamiętaj, by sprawdzić hodowlę! Niestety prawo pozwala na łatwe założenie hodowli psów, dlatego o nadużycia łatwo. Aby mieć pewność co do tego, że nasz seter irlandzki będzie spełniał wymogi rasowe i dostaniemy go w dobrym zdrowiu, musimy sprawdzić, czy hodowla jest legalna i zarejestrowana. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie hodowli w Związku Kynologicznym w Polsce. W ten sposób dowiesz się, czy hodowla spełnia wymogi FCI rasy i czym zwierzęta z niej są sprawdzone i dobrze traktowane. Pamiętaj, że nawet jeśli adoptowanemu psiakowi brak wad fizycznych i chorób, to jeśli był źle traktowany – może mieć traumy psychiczne.

Uważajmy więc na hodowle, gdzie psy są źle traktowane, oferujące setera irlandzkiego miniaturę (nie istnieje coś takiego) i które nie są zarejestrowane. Kupując psa z pseudohodowli nie tylko narażamy się na kupno rasy nie spełniającej wymogów, ale również przyczyniamy się do cierpienia zwierząt – ponieważ hodowle takie będą dalej prosperować.

Jeśli jednak wymogi rasowe lub pełnia zdrowia zwierzaka nie są dla ciebie najważniejsze, ale uwielbiasz typ tej rasy – możesz odezwać się do fundacji zajmujących się ratowaniem porzuconych seterów i dać jakiemuś nowe życie.

Zobacz też:  Seter irlandzki - wady posiadania tej rasy

Szczenięta – opieka

Małe setery irlandzkie są zdecydowanie jedną z piękniejszych rzeczy, która może nas spotkać. Kto nie rozczula się nad małymi szczeniaczkami? Zdecydowanie wprowadzą do twojego życia wiele pozytywnej energii. Musisz jednak pamiętać, by o malucha odpowiednio zadbać. Tuż po adopcji warto wybrać się do lekarza weterynarii, by ten go przebadał oraz by rozpocząć regularne szczepienia i odrobaczanie. Jeśli nie jesteś pewien – możesz wówczas dopytać o najlepszą karmę dla malucha tej rasy. Pamiętaj również, by regularnie kontrolować wagę psa – ani przekarmianie ani odchudzanie nie jest dobrym pomysłem. W trakcie dojrzewania setera coraz bardziej będzie zarysowana jego talia. Przy dotyku żebra powinny być lekko wyczuwalne, ale nie widoczne.
Młode setery irlandzkie narażone są na dysplazję stawów biodrowych – więc choć pieski te potrafią być bardzo energiczne, nie powinno się przeciążać ich stawów do momentu pełnego rozwoju. A energiczne mogą być do bardzo późna. Setery dojrzewają dość późno, dlatego energiczność i entuzjazm zachowują do późnych lat życia.

Szczenięta – wychowanie

Każdy pies rasowy lub nie wymaga odpowiedniej ilości uwagi, uczucia i troski. Jednak tak jak po rasach możemy spodziewać się określonych zalet, tak i możemy spodziewać się, jakie wyzwania przed nami postawią. Geny to jedno, jeśli nie wychowamy odpowiednio naszego małego przyjaciela jego predyspozycje mogą zostać przyćmione przez efekty braku odpowiedniej tresury.

Setery irlandzkie to psy wierne, przyjacielskie, cierpliwe, ale również niezależne i uparte. Zostały stworzone by samodzielnie radzić sobie na polowaniach, instynkt podpowiada im więc co należy robić. Dzisiaj jednak setery często pełnią funkcję towarzyską, rodzinną, dla aktywnych również sportową. Kiedy złapią trop, świat przestaje istnieć i pies może nam nawet uciec. Często chcą robić rzeczy po swojemu, a poelcenia właściciela schodzą na drugi plan. Z tego względu bardzo ważne jest, by tresurę zacząć już od najmłodszych lat i by umieć zastosować odpowiednie metody. Tresura powinna być łagodna, choć stanowcza, a komendą najważniejszą powinno stać się przywołanie. Dlatego rasa ta nie jest polecana dla początkujących. Pamiętaj jednak, że w wychowaniu psa nie jesteśmy skazani wyłącznie na siebie. Warto zwrócić się do specjalistów – zapisać psa do psiej szkółki lub na indywidualne szkolenie. Takie lekcje działają naprawdę cuda, ale sami również musimy się do nich przyłożyć. W końcu to naszych poleceń pies będzie słuchał na co dzień.

Zobacz też:  Seter irlandzki mały - Jak zajmować się szczeniakiem?

W wychowaniu najważniejsza jest konsekwencja, ale i wyrozumiałość. Na każdym spacerze warto uczyć psa komend, ale też pamiętajmy, że to pies z dużym zapotrzebowaniem na wysiłek fizyczny i umysłowy. Pozwalajmy mu pobiegać i węszyć. Bardzo ważne jest również zdecydowanie i pewność siebie. Jeśli uda nam się trzymać tych zasad – zdecydowanie nam się opłaci. Setery irlandzkie to bardzo inteligentne psy, które mocno przywiązują się do właściciela. Są w stanie nauczyć się wiele, mogą brać nawet udział w psich zawodach sportowych. Nie są jednak stworzone do częstego chodzenia na smyczy. Potrzebują rozległych terenów, gdzie będą mogły się wybiegać.

Setery irlandzkie to piękna, mądra ale i wymagająca rasa. Zdecydowanie jednak warto poświęcić dla nich część swojego życia.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też