Seter irlandzki – choroby. Na co najczęściej chorują setery?

Setery irlandzkie to psy z bardzo optymistycznym, wesołym usposobieniem. Uwielbiają bawić się z właścicielami i są idealnymi towarzyszami dzieci. Mają silny instynkt myśliwski, więc uwielbiają wąchać, tropić i gonić. Setery to psy pełne energii potrzebujące sporo aktywności fizycznej i miejsca. Nie chorują zbyt często, ale posiadają predyspozycje do pewnych chorób. Na co najczęściej chorują setery irlandzkie? Jaki jest ich charakter oraz historia? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.
seter irlandzki choroby

Seter irlandzki – charakter

Setery irlandzkie to psy energiczne i wesołe. Są bardzo ruchliwe i przyjacielskie, więc doskonale dogadują się z dziećmi oraz potrafią się z nimi bawić. Ze względu na ich wielkość należy jednak uważać, aby nie przewróciły przypadkiem dziecka. Pies ten jest czuły, potrzebuje dużo uwagi i zainteresowania – nawiązuje z człowiekiem bardzo silną więź. Dobrze komunikuje się ze wszystkimi – z właścicielem, innymi ludźmi, dziećmi, innymi psami i zwierzętami. Posiada instynkt łowiecki, więc w czasie spacerów powinien być trzymany na smyczy – może rzucać się w pogoń, np. za ptakami. Świetnie sprawdzi się do uprawiania psich sportów, takich jak: agility, canicrossu dogtrekking. Koniecznie musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę ruchu oraz stymulację umysłową. Ich charakter nie pozwala im się nudzić, może sprawiać kłopoty w domu – niszczyć przedmioty, biegać, być niespokojny. 

Seter irlandzki – najczęstsze choroby 

Choroby seterów irlandzkich nie są zbyt liczne i najczęściej dowiadujemy się o nich w gabinecie weterynaryjnym – zazwyczaj są to zwyczajne niestrawności lub niegroźne infekcje. Psy te mają niewiele predyspozycji genetycznych do występowania poważnych chorób. U każdego czworonoga warto dbać o dobrze zbilansowaną dietę oraz sprawdzić go pod względem alergii pokarmowych. U seterów irlandzkich mogą występować rozszerzenia oraz skręty żołądka – jest to poważne, ale obserwacją i dobrze dobraną dietą można temu zapobiec. Mogą mieć też problemy z chorobami uszu, ze względu na ich budowę anatomiczną – są klapnięte, więc należy zadbać szczególnie o ich higienę.

Jeśli chodzi o poważniejsze choroby, u seterów irlandzkich najczęściej występują:

  • dysplazja stawów, 
  • zwichnięcia rzepki,
  • zanik siatkówki,
  • defekt adhezji erytrocytów, 
  • karłowatość hipochondroplastyczna.
Zobacz też:  Seter irlandzki - wady posiadania tej rasy

Seter irlandzki – wady i zalety rasy

Seter irlandzki jak każda rasa psa ma swoje wady i zalety. Jakie opinie o seterze irlandzkim mają ich właściciele?

Zalety:Wady:
bardzo inteligentne i rozumne psy,duża potrzeba ruchu, gdy jej nie zaspokoimy pupil może chorować,
chcą być w centrum zainteresowania, nie sposób się przy nich nudzić,do 5 roku życia trudno je wyszkolić, ponieważ są bardzo uparte,
czułe, uwielbiają się przytulać, są przezabawne, umilają czas właścicielowi,potrzebują dużo czułości, a duży pies może przewrócić,
piękna sierść, reprezentatywność, ich wygląd robi wrażenie,wymagający pielęgnacji długi włos,
psy które uwielbiają dzieci,silne, trudno utrzymać je na smyczy,
bardzo wierna rasa,nadpobudliwe,
mimo iż są to psy myśliwskie, potrafią zaakceptować w domu gryzonie i zajęczaki, dużo sierści w domu, 
uwielbiają wodę i wycieczki nad jezioro lub morze. 

Seter irlandzki – jak wybrać hodowlę?

Jeśli zdecydowałeś się kupić setera irlandzkiego z hodowli, warto przeszukać hodowców posiadających strony internetowe. Na tej podstawie możesz zebrać informacje o aktualnie urodzonych miotach najbliżej twojego miejsca zamieszkania, przeczytać o rodzicach pieska, zobaczyć jak oni wyglądają oraz jak prezentują się szczenięta z miotów. Warto także skorzystać z opinii internautów na temat różnych hodowli setera irlandzkiego. W drugiej kolejności powinieneś zadzwonić do hodowli i wypytać o nowonarodzone szczenięta:

  • czy wszystkie są zdrowe?
  • czy wszystkie są zgodne ze wzorcem rasy?
  • czy rodzice szczeniąt są zdrowi?
  • jakie rodzice szczeniąt posiadają osiągnięcia wystawowe?

Jeżeli wypatrzyłeś już sobie potencjalnego kandydata na swojego pupila, warto także o niego wypytać hodowcę. Jeśli wszystkie odpowiedzi będą satysfakcjonujące, można umówić się na wizytę w hodowli. Na tym etapie zwróć szczególną uwagę na wygląd hodowli i warunki jakie mają w niej zwierzęta. Ważna jest kondycja matki. Jeżeli hodowca nie chce pokazać innych zwierząt jakie posiada, powinno to wzbudzić twoją czujność. Każda legalna hodowla ma obowiązek wydania wraz z psem metryki, dzięki której wyrobisz rodowód. 

Zobacz też:  Seter irlandzki czerwono biały - cena adopcji


Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też